Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wszystkich wiadomości zebranych na podstawie chorwackich mediów
Plany odnowienia najbardziej luksusowego hotelu byłej Jugosławii
2019-01-21Na pierwszej w tym roku sesji Rady Miasta Dubrownik przyjęta ma zostać zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, która jest warunkiem wstępnym rozpoczęcia budowy nowego hotelu „Belvedere” w miejscu dawnego, jednego z najbardziej luksusowych hoteli na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
Dawny, nieodnowiony od czasów wojny przy rozpadzie Jugosławii hotel „Belvedere” zakupił rosyjski oligarcha Viktor Vekselberg. Według dotychczasowych planów zagospodarowania, nowy hotel „Belvedere” miał mieć 600 miejsc noclegowych i 500 miejsc parkingowych, salę konferencyjną i koncertową, jednak jego nowy właściciel zadecydował o budowie mniejszego hotelu z miejscami noclegowymi dla 210 osób oraz dodatkowego kompleksu 60 domków. Inwestycja ma kosztować nawet 150 milionów euro, a w jej wyniku ma powstać 7-gwiazdkowy komplet hotelowy, odpowiedni do organizowania międzynarodowych spotkań i konferencji.
Po zaakceptowaniu przez Radę Miasta nowych planów zagospodarowania przestrzennego, wszelkie potrzebne do budowy nowego hotelu pozwolenia mają zostać uzyskane w ciągu najbliższych kilku lat. Wtedy też rozpocznie się wyburzanie dawnego budynku i budowa hotelu.
Źródło: jutarnjilist.hr
Rozpoczęcie budowy mostu na Półwysep Pelješac
2019-01-20W miejscowości Komarna ustawiona została pierwsza, mająca 126 metrów wanta mostu na Pelješac. Termin montażu tego pierwszego stałego elementu mostu był przesuwany z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza silny wiatr jugo oraz wysokie fale, które uniemożliwiały jego precyzyjne ustawienie . Do Chorwacji dotarły z Chin na razie 24 takie elementy, a docelowo będzie ich 148.
Most na Pelješac będzie mieć 2404 metrów i wysokości 55 metrów. Wykonawcą prac jest chińskie konsorcjum, a przy jego budowie będzie pracować 300 pracowników. Według planów, most na Pelješac ma zostać wybudowany do 2021 roku, koszt jego budowy wyniesie 526 milionów euro.
Źródło: dalmacijadanas.hr, jutarnji.hr
Oficjalne otwarcie nowego mostu na Čiovo
2018-07-17Premier Andrej Plenković w towarzystwie kilku ministrów otworzył wczoraj uroczyście most prowadzący na wyspę Čiovo – obiekt na który czekano w Chorwacji od lat, a którego termin oddania do użytku był wielokrotnie przesuwany.
Most łączy lądową część Chorwacji z wyspą Čiovo, na którą do tej pory można było dostać się starym, mającym niemal pięćdziesiąt lat mostem prowadzącym przez centrum zabytkowego Trogiru. Wyczekiwany od ponad trzech lat most ma rozładować obecnie tworzące się w Trogirze korki i tym samym wspomóc rozwój lokalnej turystyki.
Nowy most na Čiovo ma prawie 547 metrów długości, a mieszczącej się na nim pasy dla ruchu kołowego mają 25 szerokości. Prace przy jego budowie pochłonęły 207 milionów kun, a 85% kosztów sfinansowano ze środków unijnych.
Źródło: dnevnik.hr
Most na Pelješac wybuduje chińska firma
2018-04-2312 stycznia chorwacka spółka Hrvatske ceste, w drodze przetargu wyłoniła jako wykonawcę budowy mostu na Pelješac chińskie konsorcjum pod przewodnictwem firmy China Bridge and Road Corporation. Pomimo zaskarżenia decyzji w sprawie wyboru Chińczyków między innymi przez austriacką firmę Strabag, ostatecznie to właśnie chińska firma zajmie się realizacją tej planowanej już od niemal 10 lat inwestycji.
Planowany most ma być jedną z najdłuższych przepraw mostowych tego typu w Europie i połączy półwysep Pelješac i miasto Dubrownik z resztą Chorwacji, co wykluczy obecną konieczność przejazdu w drodze do Dubrownika przez terytorium Bośni i Hercegowiny.
Chińskie konsorcjum oszacowało wartość inwestycji na kwotę 340 mln USD.
Most będzie miał konstrukcję podwieszaną. Jej długość wyniesie 2,4 km, a najdłuższe przęsło będzie miało 568 m. Mostem przebiegać będzie czteropasmowa autostrada, stąd planowana szerokość przeprawy to aż 21 m. Wysokość mostu nad poziomem wody ma wynieść 55 m.
Oprócz samego mostu, w ramach inwestycji wybudowane mają zostać również tunele i wiadukty na odcinkach dojazdowych do mostu, jak również przebudowana droga nr 414 prowadząca przez półwysep Pelješac. Wybudowana ma zostać też ośmiokilometrowa obwodnica Stonu. Zgodnie z planami, budowa mostu ma trwać 36 miesięcy.
Projekt prawdopodobnie nie zostanie już wstrzymany, jednak wciąż budzi poważne kontrowersje polityczne. Władze Bośni stwierdziły, że obiekt ten może utrudnić ich państwu dostęp do wód międzynarodowych.
www.jutarnjilist.hr
Obchody Dnia Pamięci o Vukovarze
2017-11-18W Chorwacji obchodzono dzisiaj 26. rocznicę zakończenia oblężenia Vukovaru - jednej z najkrwawszych bitew XX wieku, w trakcie której zginęło 1624 Chorwatów, miasto zrównano z ziemią, a zamieszkujących je Chorwatów wypędzono.
Jak co roku w obchodach ustanowionego na tę datę Dnia Pamięci o Vukovarze uczestniczyli przedstawiciele władzy państwowej, wśród których znalazła się między innymi prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, marszałek Saboru Gordan Jandroković oraz premier chorwackiego rządu Andrej Plenković, a także przedstawiciele wszystkich większych chorwackich miast i żupani.
Pamięć poległym oddano poprzez złożenie wieńców oraz zapalenie świec, a uroczystą Mszę św. w intencji poległych poprowadził biskup Pożegi Antun Škvorčević.
Mimo iż od oblężenia Vukovaru minęło już dwadzieścia sześć lat i miasto w większości zostało odbudowane, jego społeczność nadal boryka się z wieloma problemami. Podkreślał to między innymi w swoim przemówieniu Branko Borković-Mladi Jastreb ostatni komendant oddziałów broniących Vukovar w 1991 roku, mówiąc że nie jest zadowolony z dzisiejszego obrazu Vukovaru, którego w wymiarze gospodarczym nie można przyrównać do Vukovaru sprzed wojny.
Po zakończeniu wojny miasto pozostało opustoszałe, a obecna sytuacja gospodarcza powoduje, że kolejne pokolenie młodych ludzi również wyjeżdża z miasta. Kluczem do naprawy sytuacji – jak podkreślał burmistrz Vukovaru Ivan Penava - może być jedynie przyciągnięcie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy. Zaznaczył przy tym, że władze Vukovaru robią wszystko co możliwe, aby we współpracy z Rządem uczynić Vukovar miastem bardziej atrakcyjnym dla inwestorów.
Przypadający na 18 października Dzień Pamięci o Vukovarze jest obchodzony ku upamiętnieniu zakończenia trwającego 87 dni oblężenia Vukovaru. Do bitwy o Vukovar doszło jesienią 1991 roku.
Po trwających blisko trzy miesiące walkach chorwacko-serbskich Vukovar upadł, po ostatecznym ataku przeważających sił Jugosłowiańskiej Armii Ludowej wspieranej przez serbskich ochotników. Vukovar był broniony przez niespełna 2 tysiące lekko uzbrojonych żołnierzy chorwackiej Gwardii Narodowej oraz ochotników cywilnych, którzy występowali przeciwko 36 tysiącom żołnierzy Jugosłowiańskiej Armii Ludowej i paramilitarnych sił serbskich, wyposażonych w ciężkie uzbrojenie i wspieranych przez artylerię. Podczas bitwy w kierunku miasta wystrzeliwano około 12 tysięcy pocisków i rakiet dziennie.
Po zakończeniu bitwy Vukovar stał się pierwszym całkowicie zburzonym miastem w Europie od czasów zakończenia IIwojny światowej.
Po upadku miasta setki chorwackich żołnierzy i cywilów zostało zamordowanych przez siły serbskie,a co najmniej 31 tysięcy cywilów wywieziono z miasta i jego okolic.
Bitwa o Vukovar była punktem zwrotnym w historii wojny chorwacko-serbskiej, kilka tygodni po niej ogłoszono zawieszenie broni. Vukovar pozostał w rękach Serbów do roku 1998, kiedy to został pokojowo wcielony do granic Chorwacji.
Źródło: ne.hr, dnevnik.hr, wikipedia