Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Czerwiec 2013
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Kolejny kraj UE nie otwiera rynku pracy dla Chorwatów
2013-06-27Hiszpański rząd nie wyraził zgody na zatrudnianie Chorwatów po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej. Decyzja taka podjęta została w związku z wysokim bezrobociem wynoszącym w Hiszpanii niemal 27%, a dotyczących głównie młodych ludzi.
To siódmy kraj UE, który obok Niemiec, Holandii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Słowenii i Belgii zapowiedział wprowadzenie ograniczeń dotyczących zatrudniania obywateli chorwackich. Do chwili obecnej 11 krajów potwierdziło natomiast, że ograniczeń takich wprowadzać nie będzie i są to Szwecja, Rumunia, Węgry, Irlandia, Słowacja, Czechy, Dania, Finlandia, Estonia, Litwa oraz Polska. Pozostałe kraje UE nie podjęły jeszcze w tej kwestii decyzji.
Zgodnie z umową dotyczącą aneksji Chorwacji do UE, kraje członkowskie Unii mogą wprowadzić ograniczenia dotyczące zatrudniania obywateli chorwackich, zgodnie z tzw. formułą "2+3+2", co oznacza, że zamknięcie rynku pracy dla Chorwatów określone wstępnie na dwa lata, może zostać przedłużone o kolejne trzy lata, a jeśli zaistnieją uzasadnione do tego powody, o kolejne dwa lata.
Źródło: hrt.hr
Od 1 lipca mniej kontroli na chorwacko-słoweńskich i chorwacko-węgierskich przejściach granicznych
2013-06-27Pomimo tego, że Chorwacja z dniem wejścia do UE 1 lipca 2013 r. nie stanie się jednocześnie członkiem strefy Schengen, przekraczanie granic krajów w obrębie UE zostanie uproszczone, a na przejściach granicznych Chorwacji ze Słowenią i Węgrami wprowadzona zostanie jednorazowa, wspólna kontrola.
Wspólna kontrola graniczna („One Stop Control”) wprowadzona zostanie początkowo na 37 przejściach granicznych ze Słowenią i stopniowo wprowadzana będzie na kolejnych przejściach. Na granicy z Węgrami, dotyczyć będzie początkowo trzech, najbardziej uczęszczanych przejść granicznych (drogowe przejście graniczne Goričan II-Letenje i kolejowe przejścia graniczne Murakerestur i Koprivnica-Đekenješ). Docelowo jednorazowa kontrola ma zostać wprowadzona na siedmiu przejściach granicznych Chorwacji z Węgrami.
Obywatele chorwaccy od 1 lipca będą mogli przekraczać granice krajów UE na podstawie ważnego dowodu osobistego, jeśli wydany został po 1 stycznia 2003 roku. Paszport nadal potrzebny będzie obywatelom chorwackim przy podróżowaniu do krajów nie będących krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a należącymi do strefy Schengen - do Norwegii, Islandii, Lichtensztajnu i Szwajcarii. Na podstawie dowodu osobistego granice w ramach UE przekraczać będą mogły również dzieci. Dla osób do 21 roku życiu, dowody osobiste będą wydawane w Chorwacji z pięcioletnim okresem ważności.
Wejście Chorwacji do EU przyniesie też uproszczenia dotyczące procedury wjazdu, pobytu i pracy obywateli krajów członkowskich Unii i członków ich rodzin, którzy będą mogli, bez dotychczas wymaganych pozwoleń, podjąć pracę w Chorwacji, za wyjątkiem obywateli tych krajów UE, dla których chorwacki rynek pracy nie zostanie otwarty.
Źródło: business.hr, hrt.hr, index.hr
Chorwacki dzień w Brukseli
2013-06-24Na tydzień przed pełnoprawnym członkostwem Chorwacji w UE, w brukselskim Park-Europe, jako symbol Chorwacji, uroczyście umieszczona zostanie makieta zagrzebskiego kościoła św. Marka, która zajmie swoje miejsce przy miniaturach takich obiektów jak Big Ben, Wieża Eiffla, czy Brama Brandenburska.
Dokładnie w południe ku niebu wypuszczone zostaną balony w oficjalnych kolorach Chorwacji – czerwonym, białym i niebieskim, zaś na szczycie Atomium, liczącego 110 metrów symbolu Brukseli, zamiast flagi belgijskiej pojawi się flaga chorwacka. Otwarta zostanie również wystawa chorwackiej fotografii.
W uroczystościach udział weźmie chorwacki prezydent Ivo Josipović, zaś uroczystego odsłonięcia makiety kościoła św. Marka dokonać ma burmistrz Zagrzebia Milan Bandić
Źródło: hrt.hr
Chorwacja szósta nie świecie pod względem wysokości opłat
2013-06-21Zgodnie z ostatnimi badaniami wykonanymi przez największy światowy portal Numea, Chorwacja znalazła się na szóstym miejscu wśród badanych 118 krajów, pod względem wysokości opłat za media. Opłaty te, na które składają się koszty energii elektrycznej, ogrzewania, wody i wywozu śmieci, są przykładowo w Zagrzebiu lub w Splicie wyższe aniżeli we Frankfurcie, gdzie zarobki są trzykrotnie wyższe od uzyskiwanych w Chorwacji.
Źródło: hrt.hr
Od 1 lipca kasy fiskalne na targowiskach
2013-06-10Im bliżej 1 lipca, tym głośniejsze stają się w protesty sprzedawców przeciwko objęciu obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży poprzez kasę fiskalną również sprzedaży realizowanej na bazarach i targowiskach. Z obowiązku stosowania kasy fiskalnej mają zostać zwolnieni tylko sprzedawcy sprzedający wyroby własnej produkcji, a takich na chorwackich targowiskach jest zaledwie 20%. Wszyscy pozostali, sprzedawcy owoców, jaj, mleka, sera, czy miodu będą musieli zainstalować na straganach kasy fiskalne i po każdej sprzedaży wystawiać paragon. Celem wprowadzanych zmian ma być uporządkowanie targowisk i uszczelnienie systemu pobierania podatków.
Niezadowolenie jest coraz większe, a sami sprzedawcy szacują, że przez takie działania nawet pięć tysięcy osób może zostać bez pracy.
Sprzedawcy na bazarach, czy targowiskach to ostatnia grupa, jaką obejmie obowiązek instalacji kas fiskalnych, w ramach realizowanej od początku roku Ustawy Fiskalnej. Wcześniej wymagania takie nałożone zostały na inne grupy, między innymi na właścicieli kawiarni, warsztatów mechanicznych, a także przedstawicieli wolnych zawodów. Z obowiązku ewidencji sprzedaży gotówkowej poprzez kasy fiskalne zwolnione pozostaną jedynie te działalności, które mogą być kontrolowane w inny sposób, takie jak np. pobieranie opłat drogowych, czy składek ubezpieczeniowych.
Źródło: hrt.hr
Kamienna pustelnia „Pustinja Blaca” na wyspie Brač znów otwarta dla turystów
2013-06-07Muzeum i klasztor „Pustinja Blaca” na wyspie Brač jest jedynym w swoim rodzaju zabytkiem z XVI wieku, którego powstanie przypisuje się głagolickim mnichom, którzy w 1550 roku schronili się na wyspie Brač, uciekając przed Turkami. Po właśnie zakończonych skomplikowanych pracach renowacyjnych, w tym zabezpieczeniu kompleksu budynków przez zagrażającym mu osuwającym się zboczem skalnym, obiekt ten jest znów dostępny dla turystów.
Kamienna pustelnia znajduje się po wschodniej stronie Vidovej Gory i można do niej dotrzeć z kilku stron, jednak wyłącznie piechotą. Samochodem można dojechać do miejscowości Nerežišće i przez Vidovą Gorę do Dragovodu, skąd na miejsce pustelni można dotrzeć piechotą (około 1 godziny). Do muzeum można również dotrzeć od strony morza, z zatoki Bol i stamtąd kontynuować drogę pieszo (ok. 0,5 godziny).
Pustinja Blaca ma duże znaczenie kulturalne i architektoniczne nie tylko dla wyspy Brač, ale również dla całej Dalmacji. Dzięki ostatniemu z zamieszkujących pustelnię astronomowi Nikoli Miličeviciu, który z jej murów dokonywał obserwacji nieba, zachowane zostały eksponaty dzisiaj znajdujące się w muzeum – zbiór dawnych rękopisów, biblioteka licząca około 10 tysięcy pozycji, a także pochodzący z XIX wieku fortepian, dawne maszyny drukarskie i przyrządy astronomiczne.
W planach jest również uruchomienie w ramach muzeum obserwatorium astronomicznego z oryginalnym teleskopem Miličevicia.
Pustinja Blaca znajduje się na liście zabytków oczekujących na wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a okalający ją obszar posiada status parku krajobrazowego.
Źródło: hrt.hr, dalmacijanews.com